Pico y placa a iné dopravné zaujímavosti z Kolumbie

Autor: Veronika Pizano | 3.3.2013 o 4:54 | (upravené 3.3.2013 o 8:39) Karma článku: 11,75 | Prečítané:  2486x

Keď som bola v Kolumbii naposledy pred dvomi rokmi, letisko El Dorado vyzeralo ako bojové pole, kedže práve stavali nový terminál. V Bogote sa prestupuje do ďalších krajín (Ekvádor, Panama atď.) a letisko, ktoré bolo ozaj len o niečo väčšie ako bratislavské, potrebovalo nový terminál ako soľ. Tento rok som už pristála na krásnom veľkom termináli, ktorý sa vyrovná aj tým európskym. Všetko ostatné ohľadom dopravy je však v Bogote po starom.

AutonorteAutonorteVeronika Pizano

Bogota je obrovské mesto s desať miliónmi obyvateľov. Počet vozidiel je odhadom niekde okolo 1,2 milióna, pričom od roku 2005 do roku 2011 sa ich počet zvýšil o 91 %. A je to tu poriadne cítiť, v podstate sa tu nedajú zažiť prázdne cesty, aj v noci sú plné kamiónov.

Od roku 1998 začali automobilovú dopravu v Bogote obmedzovať systémom pico y placa. Počas dopravnej špičky nemajú povolené jazdiť autá na základe poznávacieho čísla. V súčasnosti je to od pondelku do piatku ráno od 6 do 8.30 hod. a poobede od 15.00 do 19.30 hod. Pritom platí pravidlo, že v párny deň (dátum) nemôžu jazdiť autá s párnym koncovým číslom, v nepárny s nepárnym. Človek by si myslel, že cez víkend bude doprava kľudnejšia, ale práve naopak. Ľudia celý šťastní, že nemajú pico y placa vyrážajú na autách do obchodných centier, reštaurácií a barov a zápchy sú ešte horšie ako v pracovný deň. Za porušenie pico y placa sa zabaví auto a pokuta je 1 milión pesos (420 €). Keď sme sa pred dvomi rokmi vracali z dvojtýždňového roadtripu, asi 5 hodín sme čakali pred Bogotou, nechceli sme riskovať takú pokutu. Bohatší ľudia to riešia kúpou dvoch áut a vybavia si rôzne koncové čísla značiek. Myslím, že to nie je úplne legálne, ale aspoň nie také očividné ako u nás bavoráky s ŠPZ 999.

Bavoráky, mercedesy či audiny tu nevidno skoro vôbec, to sú tu naozaj drahé značky. Ale drahá je tu napríklad aj taká Kia alebo Škoda. Najviac tu vidno Chevrolet a Hyundai. Malý Hyundai Atos je najobľúbenejší u taxikárov, keďže sa s ním môžu prepletať hustou premávkou. Taxíky jazdia väčšinou na plyn, čiže majú menší úložný priestor. K tomu sú napríklad prispôsobené aj detské kočíky. Predávajú sa tu také, aby sa po zložení do toho minipriestoru zmestili.

Keď som do Kolumbie prišla pred piatimi rokmi, po prvej jazde taxíkom som sa celkom dlho spamätávala. Na jazdu systémom brzda plyn a rýchlosť aj 90 km/h v meste som nebola zvyknutá. Ale prispôsobila som sa veľmi rýchlo, najmä keď to znižuje sumu za jazdu taxíkom. Ku koncu pobytu mi pomalá jazdu už aj prekážala. Páči sa mi, že všetky taxíky sú žlté ako v New Yorku, ľahšie sa tak odchytávajú na ulici.

Šoférovanie v Kolumbii je o tom, že kto z koho. Autá z vedľajších ulíc sa rvú na hlavnú, ak sa pruhy spájajú do jedného, vodiči idú na doraz, gestá dobrej vôle nechať niekoho ísť pred seba sú skôr raritou. Šoféri sa ale nerozčuľujú, nenadávajú si, nevytrubujú. Ani dopravných nehôd som tu nevidela veľa a boli to maximálne ťukance. Brzdiace reflexy majú teda o čosi lepšie než Európania, ktorí sa spoliehajú na to, že im z vedľajšej cesty na hlavnú len tak niekto nevyletí.

Dopravných značiek tu majú oveľa menej ako u nás. Videla som len Stopku, Daj prednosť v jazde, Zákaz parkovanie, obmedzenie rýchlosti, tvar križovatky a informačné smerovacie tabule. Na základe toho mám pocit, že naše prekomplikované dopravné pravidlá sú zbytočné a slúžia len na šikanovanie vodičov.

Prednosť tu nemajú ani chodci, vrhnúť sa na priechod len tak je dosť riskantné, autá chodcom nedávajú prednosť a chodci vedia, že proti plechu či plastu šancu nemajú. Ani na semaforoch nemá chodec istotu, že na zelenú prejde bezpečne, takže pozrieť vľavo vpravo na zelenej je základ. Vodiči niekedy semafory nerešpektujú (najmä v noci), zdôvodnenie, ktoré som počula je, že ak zastanú v noci na červenú, tak ich môžu ľahko vykradnúť.

S tým kradnutím to berú vážne, po nastúpení do auta okamžite zamykáme dvere, naplno otvorené okno nemá nikto ani v tej najväčšej horúčave, lebo taký pouličný predavač má rýchle ruky a s uchmatnutou kabelkou zmizne rýchlejšie, než sa človek vôbec spamätá. Auto na ulici sa necháva málokedy, aj to len cez deň. V noci si ich všetci pekne dávajú do garáží. Každý dom alebo bytový dom má buď podzemné garáže alebo strážené parkovisko. Takisto aj obchody a nákupné centrá. Má to obrovskú výhodu v tom, že chodníky tu patria len peším.

Prekvapivé pre mňa bolo veľké množstvo cyklociest. Dokonca každú nedeľu a sviatky zatvoria niektoré hlavné cesty pre autá a užívať si ich môžu len cyklisti. Bogota bola v roku 2010 vyhlásená za tretie najpriateľskejšie mesto voči cyklistom na svete. Naše bratislavské piatkové inline jazdy môžu len závidieť.

Ak poviem o vodičoch áut, že sú zlí šoféri, tak o motorkároch musím povedať, že sú otrasní. V premávke sa prepletajú pomedzi autá a míňajú ich len tesne. Aby sa vyhli tomu, že auto do nich zrazu vrazí, tak trúbia , aby dali o sebe vedieť. A že také auto môže z ničoho nič zmeniť smer je dôsledkom deravých ciest. To, čo my zažívame najmä po zime, je v Bogote dennodenná realita. Ako náhle však opustíte mesto, cesty sú fantastické.

V Kolumbii majú zavedený mýtny systém, ktorý cestovanie dosť predražuje. Z Bogoty do druhého najväčšieho mesta Medellínu je to 414 km, na ceste je 6 mýtnych staníc a celkovo zaplatíte na mýte 48 300 pesos (20 euro). Ale je naozaj vidieť, že peniaze aj vrážajú do ciest, za dva týždne cestovania som nevidela jedinú dieru a tie opravené boli ozaj opravené, nielen zaliate narýchlo, ako je zvykom na Slovensku.

Tých 414 km však trvá autom minimálne 8 hodín. Bogota leží v horách (v takej výške ako vrchol Gerlachovského štítu) a dostať sa do iných miest znamená vystúpať ešte vyššie a potom zísť do nížiny. A to všetko na obyčajnej dvojprúdovej ceste plnej nákladiakov a kamiónov. Riskantné predbiehanie je pre Kolumbijčanov normálne. Keď sme ho absolvovali, tak som radšej zaľahla, lebo inak som pretláčala podlahu auta nohami pri snahe brzdiť či pridávať za šoféra. Aj keď som ani mimo Bogoty veľké nehody nevidela, ich dôkazmi boli obrovské čierne hviezdy na nakreslené na ceste, ktoré oznamovali, že na danom miesto zomrel človek.

Medzi mestami neexistujú skoro vôbec diaľnice ani horské tunely, z Bogoty do iných miest je lepšie ísť lietadlom. Diaľnice ale majú priamo v Bogote. Štvorprúdové cesty jedným aj druhým smerom križujú Bogotu. Ja žijem blízko tej, ktorá sa nazýva Autonorte a smeruje od severu Bogoty na juh, aj teraz hluk z nej dolieha až ku mne.

Jeden jazdný pruh je vyhradený "metru". Keďže Bogota leží na tvrdom podlaží, vybudovať podzemné metro by bolo ekonomicky i technologicky veľmi náročné. Bogota má preto TransMilenio. Červené autobusy (štvordverové!) majú vyhradený jeden pruh (ten je aj fyzicky oddelený) a svoje vlastné zastávky. Mestom sa tiahne celkovo 11 trás s celkovou dĺžkou 87 km. TransMilenio spustili v roku 2000 a odvtedy prepravili 4 mld. cestujúcich. Každá zo 115 zastávok má svoju pokladňu, lístok stojí 1700 pesos (0,70 €) a kým ste v systéme TransMilenia, môžete sa za túto sumu voziť koľko len chcete.

Keďže TransMilenio nesiaha všade, jazdia tú ešte malé autobusy, tzv. busety. Zastavia vám hocikde, stačí zakývať a keď ste vnútri, tak zazvoniť. Vodič naozaj zastane vtedy, keď zazvoníte, takže ak autom idete za busetou, musíte byť pripravený kedykoľvek zabrzdiť. Na rozdiel od TransMilenia nie sú operované mestom, šoféri si zarábajú podielom na cestovnom od cestujúcich. Nie je preto rozumné sadať si do zadných rohových sedadiel, lebo tými do seba busety vrážajú, keď sa predbiehajú, aby si odchytili pasažierov. Autobusy tú nemajú žiadny cestovný poriadok, na autobus si treba len počkať.

Poslednú možnosť dopravy, ktorú spomeniem, sú bicyklové rikše. Nachádzajú sa najčastejšie pri autobusových zastávkách. Za 500 pesos (0,20 €) vás odvezú, kam v rámci danej štvrte potrebujete.

Po návrate z Kolumbie mám vždy pocit, že slovenskí vodiči sú výborní. Na druhú stranu si len smutne povzdychnem, keď sa prepletám po chodníkoch pomedzi zaparkované autá alebo keď vidím tých smiešnych pár kilometrov cyklociest.

Image and video hosting by TinyPic

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

PLUS

Zápchy v Bratislave budú menšie, ak sa úradníci spamätajú

Bratislava chce postaviť nové cesty.


Už ste čítali?