Do tretice všetko dobré alebo snáď mi tu zas mobil neukradnú

Autor: Veronika Pizano | 19.3.2013 o 22:00 | (upravené 20.3.2013 o 1:10) Karma článku: 14,67 | Prečítané:  4811x

Zastavili sme na semaforoch na križovatke a k nášmu autu pristúpil muž. Postavil sa asi pol metra od auta a spustil: "Stojím tu pol metra od vášho auta, aby ste si nemysleli, že vás chcem okradnúť alebo nejak ohroziť. Predávam perá, aby som si zarobil." Svokor sa s ním pustil na chvíľu do reči a nakoniec mu dal všetky mince, čo mal po ruke bez toho, aby si aspoň jedno pero zobral. Taktika nevyvolať pocit ohrozenia chlapíkovi vyšla.

Pred dvoma týždňami zas ráno celý barák nehovoril o ničom inom, len že bola ozbrojená lúpež v bytovom dome oproti. Na druhý deň začali na náš dom inštalovať kamery a k ostnatému drôtu pribudol už aj drôt elektrický. Trojmetrové ploty a múry sú tu úplne bežné, ak niekto nemá tie drôty, tak aspoň na vrch múrov zamuruje rozbité sklo.

Kolumbia má, tak ako iné americké krajiny, vysokú mieru kriminality. Zjednodušené vysvetlenie je, že je to dôsledok veľkej chudoby a priepastných rozdielov medzi nižšou a vyššou (alebo strednou) vrstvou. Komplikovanejšie vysvetlenie sa viaže aj ku vojne s guerrilou (FARC), ktorá pôvodne bojovala za tie nižšie vrstvy, aby sa neskôr preorientovala na obchod s drogami. V minulosti turistov strašili aj únosy, tie sú však momentálne na najnižšej miera za posledné roky a v podstate stačí jedno - necestovať tam, kam to kolumbijská vláda neodporúča.

Osobne som sa tu cítila v nebezpečí len raz, keď sme boli na severe Kolumbie pri venezuelských hraniciach a nejaký venezuelský mafián vystúpil z auta s dvoma gorilami ovešanými samopalmi a zazerajúc prešli okolo nás. Zjavný dôkaz fungujúceho venezuelského socializmu.

Ale z tohtoročného pobytu mám zatiaľ pocit, že sa tu situácia zlepšuje. Pred piatimi rokmi na každom rohu stáli vojaci. Muži tu majú povinnú vojenskú službu a holobriadkovia so samopalmi postávali na mostoch a kade-tade. Teraz je ich menej, čo je zrejme aj dôsledok rokovaní medzi vládou a FARC, nie je ich už toľko treba.

Ale taká tá malá bežná kriminalita asi bude miznúť pomalšie. Myslím, že jedno z najčastejších povolaní je ochrankár. Každý bytový dom, každý väčší obchod a samozrejme banky majú svojich chlapíkov. V bankách je zakázané používať mobily, aby si nik nefotil priestory pre možnú lúpež. Pri odchode z obchodu musíte ukázať bloček z nákupu. Ak zapípate vo dverách, prehľadajú vám všetky tašky. A nikto nereptá.

Také okrádanie na ulici má dve podoby. Tá lepšia je, keď človeka okradnú bez toho, aby si to hneď všimol. Preto je tu bežné, že ľudia nosia batohy vpredu a nie na chrbte. V horšom prípade sa zlodeji postavia obeti zoči-voči a vyhrážajú sa zbraňou. Nikto s rozumom sa nebude brániť, odovzdá svoje cennosti, často ani nejde na políciu, strata času.

Pri mojej prvej návšteve pred piatimi rokmi som mala chuť na silné reči v autobuse. Išiel mi na nervy chalan, čo mal na plné pecky pustenú hudbu, tak hovorím manželovi, či mu niečo nepovie. Dostala som lekciu, že tu sa do druhých netreba starať. Na odstrašenie mi povedal príhodu o chlapíkovi, ktorý upozornil iného chlapa v podchode, aby tam nemočil. Odmenou za to mu bolo dobodanie na smrť. Po tomto príbehu som si už podobné poznámky odpustila.

Toto je moja tretia návšteva Kolumbie a mám svoj malý neobjektívny test, ako zistiť, či sa tú tá kriminalita znižuje. Pred piatimi rokmi mi priamo z bytu ukradli mobil a MP3 prehrávač. Pomocnica nechala kľúče od bytu u vrátnika, ktorý to využil a zhrabol z mojej izby prvé, čo mu padlo do oka. Najprv som bola za blbú, že som ich musela niekde stratiť. Že to bol on, na to sa prišlo až o pár mesiacov, keď ho prichytili pri väčšom vykrádaní iného bytu.

Pred dvomi rokmi som si už prezieravo zobrala iba starší mobil. Na návšteve u švagrinej sa zrazu stratil a zas som bola za blbú, že kam som ho zapatrošila. O pár mesiacov pomocnica zdrhla aj s ich obrúčkami, a tak bolo jasné, že aj môj mobil si privlastnila ona.

No a tentokrát som si opäť zobrala len starší mobil. Po mesiaci ho ešte stále mám, klop klop klop, uvidíme, či sa s ním aj vrátim domov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Agent ŠtB aj tanečníčka z klipu. Kto už formoval tvár Fica?

S ľuďmi, ktorí premiérovi Robertovi Ficovi radili v komunikácii alebo za neho hovorili sú spojené podozrenia z korupcie aj fyzický útok.

KOMENTÁRE

Fico si na zlepšenie fasády najal profesionálnych natieračov

Hraničí to s vytváraním falošnej reality a krytím škandálov politikov.

SVET

Kuznecov môže mať problém. Na ceste do Sýrie potrebuje tankovať

Ruská flotila má namierené k brehom Sýrie.


Už ste čítali?