Zažite autentické Slovensko

Autor: Veronika Pizano | 15.4.2013 o 16:32 | (upravené 15.4.2013 o 18:08) Karma článku: 16,90 | Prečítané:  14346x

Vždy, keď sa vynorí nejaká tá správa o "pohostinných" Slovákoch, tak si článok pozdieľame na Facebooku, pohoršíme sa v komentároch, diskusiách, povyhrážame sa odchodom z tohto Slovakistanu a to je asi tak všetko. Čo tak to zobrať z druhej strany a niečo z toho vytĺcť?

Založim cestovnú agentúru Slovakia authentically. Cudzinec si objedná jednodňový výlet po Bratislave a takto by mohla vyzerať jeho návšteva.

Priletí na bratislavské letisko. Nechám ho vytrápiť sa, ako sa kupuje lístok do autobusu, aby nakoniec aj tak zistil, že automat nefunguje. SMS lístok si cez roaming nekúpi, takže pôjde načierno. O zastávku ďalej nastúpia nevoňaví bezdomovci, radujem sa, že začíname naozaj dobre. Nastúpi revízor, schytí môjho cudzinca, ručne-stručne povysvetľuje, čo spáchal. Cudzinec nerozumie nič, len euro euro, a tak je hneď ľahší o pár desiatok eur. Nezasahujem, všetko musí byť naozaj autentické.

Vystúpime pri hokejovom štadióne, kde začnem výklad o rôznych korupčných aférach Bratislavy. Tu som sa nechala inšpirovať českou Corrupt Tour. Pešo sa prejdeme k autobusovej stanici, kde tentokrát cudzinca nechám pátrať, ako sa dostane do historického centra. Informácie zavreté, skúša teda bufet. Pán bufetár ho odbije: "Keď nevieš po slovensky, na čo sa sem trepeš." Zmätenému klientovi prekladám, čo bufetár povedal, neverí, tak mu ukazujem v Google Translate.

Kráčame mestom popri ministerstvách, rozprávam politickú porevolučnú históriu Slovenska, výletníkovi sa otárajú ústa v nemom úžase. Prejdeme sa popri mnohých architektonických skvostoch Bratislavy, hlavne River park nevynechať. Zastavíme sa v niektorej reštaurácii, kde nás čašník bude 20 minút ignorovať, 40 minút bude trvať, kým donesie jedlo, pri sťažnosti, že polievka je studená, si odfrkne a odnesie polievku, aby ju doniesol o ďalších 20 minút trochu prihriatu.

Následne cudzincovi dávam bicykel, aby si vyskúšal bratislavské cyklochodníky. Niekoľkorát ohrozený autom nakoniec končí s defektom, keďže si nevšimol jeden z nemála výtlkov. Pešo prídeme na železničnú stanicu, opäť zisťuje, ako sa dostane, tentokrát na Trnavské mýto. V tejto fáze si zabezpečím kočík, nastúpime s ním zlými dverami, a tak nás vodič o chvíľu vyhadzuje.

O to lepšie, aspoň si urobíme peknú prechádzku. Kľučkujeme pomedzi zaparkované autá na chodníkoch. Objednávam taxík, smer Trnávka. Cudzincovi vopred poviem, koľko by mala približne stáť cesta. Konečná cena je niekoľkokrát vyššia, cudzinec už začína mať autenticity dosť.

Prišli sme do krčmy Srdiečko, rozprávam nahlas po anglicky, aby štamgasti čo najviac zazerali. Pomaly sa blíži odlet, dopravujeme sa na letisko peši, veď je to kúsok, teda aspoň tak povedala krčmárka.

V terminále sa lúčim s klientom slovami: MY sme tu doma.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Rusko a my - naozaj sme nepoučiteľní?

Čo by sme mali vedieť o Putinovom režime.


Už ste čítali?