Podivné praktiky fotobanky Profimedia

Autor: Veronika Pizano | 24.11.2013 o 9:59 | (upravené 9.4.2014 o 20:44) Karma článku: 11,50 | Prečítané:  6443x

Známa ma poprosila o radu. Na webovú stránku ich malého ochotníckeho divadla si ako pozadie dali obrázok opony, ktorý vygooglili. Pred tromi dňami dostali email od fotobanky Profimedia.CZ, ktorá od nich požaduje 662 € za nelegálne použitie fotografie. A tak som začala vyhľadávať informácie o tejto spoločnosti a jej praktikách.

Ochotníci obrázok z webu okamžite stiahli. Vôbec si neuvedomili, že len preto, že je tento obrázok na nejakej stránke voľne dostupný, oni ho len tak použiť nemôžu. Urobili chybu, poučili sa a teraz už vedia, že si musia vytvoriť vlastný obrázok, alebo nejaký zakúpiť, prípadne použiť obrázok s licenciou Creative Commons (a použiť ho v súlade s tou licenciou).

Po prvom googlení som hneď zistila, že nejde o ojedinelý prípad, ale že Profimedia.CZ a.s. je týmito praktikami známa najmä v Českej republike a písal o nej aj server Lupa.cz. V tom prípade sa Profimedia snažila neoprávnene získať peniaze za voľne dostupné snímky NASA, ktoré dokonca dodnes predáva.

V prípade divadla išlo o túto snímku opony, na ktorú vraj má Profimedia licenciu, o čom však na základe vyššie uvedeného prípadu môžeme minimálne pochybovať. Za túto snímku na použitie na webovej stránke na tri mesiace si pýtajú 500 eur. Je to absurdná cena, nakoľko obrázok opony vo fotobanke iStock stojí 3 kredity, čo je aj pri najdrahšom nákupe kreditov len 5 eur. Navyše obrázok z iStock fotobanky môžno používať časovo neobmedzene.

Cena obrázku na Profimedia.cz

Na konci textu nájdete znenie celého emailu, ktorý zaslal pracovník Profimedie. Väčšina ľudí, ak dostane podobný email, sa v prvom rade zľakne. Na rôznych diskusných fórach som našla hneď niekoľko ľudí, ktorí napísali, že zaplatili. Urobili tak buď po emaile od Profimedie, alebo následne, keď im boli fyzicky doručené listy od spoločnosti LogiCall.

LogiCall s.r.o. je inkasná spoločnosť, ktorá zastupuje Profimedia.CZ. Zasiela doporučené listy, ktoré sa snažia vyzerať ako úradné listy, ale nimi nie sú. K listu zasiela LogiCall aj spolnomocnenie Profimedia.CZ na zastupovanie a screenshot, ktorý bol zaslaný aj v emaile, ako dôkaz o nelegálnom použití obrázku. Ale okrem toho v liste nenájdete žiadny dôkaz, že samotná Profimedia je naozaj držiteľom autorského práva alebo licencie k danému obrázku.

Ľudia či spoločnosti následne dostávajú ešte dva listy, ktoré majú hrozivý predmet Predžalobná upomienka - posledný pokus o zmier, takže sa naozaj nemožno čudovať, že niektorí z nich pri predstave o súdnej žalobe radšej zaplatia. Správne však robia tí, ktorí všetku túto komunikáciu úplne ignorujú.

V skutočnosti ešte Profimedia či LogiCall nikdy nikoho nezažalovali a zrejme tak ani neurobia, pretože sú si vedomí, že by na súde neuspeli, respektíve ak by uspeli, tak by im súd priznal oveľa nižšiu náhradu škody, než akú žiadajú v listoch. Z ekonomického hľadiska je preto pre nich oveľa výhodnejšie používateľov strašiť, než ich žalovať.

Rovnaké praktiky používa aj fotobanka Isifa, pričom ju taktiež zastupuje LogiCall. Ak teda dostanete email z Profimedia.cz/sk alebo Isifa.com, prípadne listy z LogiCallu, jednoducho ich ignorujte.

Samozrejme, nikdy nepoužívajte obrázky, na ktoré nemáte autorské právo či licenciu, prípadne nie sú uvoľnené na voľné používanie. Ak si nie ste istí, ako to s obrázkom je, radšej ho vymažte.

Aktualizácia 9.4.2013, vyjadrenie právničky: Cena, ktorú táto firma požaduje, sa javí neprimerane vysoká a nie je pravdepodobne, že by s ňou uspela pri vymáhaní na súde. Podľa autorského zákona môže poškodený autor žiadať vydanie bezdôvodného obohatenia (za čo môže byť užitie fotografie bez licencie považované), avšak "vo výške dvojnásobku odmeny, ktorá je obvyklá za získanie licencie pri obdobných zmluvných podmienkach v čase neoprávneného zásahu do tohto práva." Obvyklá cena neznamená cena, za ktorú tento autor ponúka licenciu za fotografiu na svojej stránke, ale cena, ktorá je obvyklá za podobný typ a veľkosť fotografie, napríklad na iných serveroch, od inych "predajcov", teda bežná cena na trhu v čase, keď bola neoprávnene stiahnutá.

Viac čítania k téme:

Profimedia po dvou letech: jste pirát, máme objektivní důkazy, zaplaťte
Logicall: porušení autorských práv
Varování všem popularizátorům v České republice!
Návod: Jak zatočit s Isifou a Profimedií
Logicall

Znenie celého emailu:

"Vážená paní, vážený pane, dostal se ke mně Váš případ nelegálního užití fotografie na Vašich internetových stránkách, viz. příloha. Společnost Profimedia.CZ a.s. zastupuje oprávněné držitele autorských práv na území České republiky, proto Vám chci navrhnout smírné řešení obchodní a ne právní cestou Vašeho problému. Úplně na začátku Vás požádám o doložení platné licence. Pokud mi pošlete kopii licence v reakci na tento email, tak případ ukončím.

Z autorského zákona č.618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v znení neskorších predpisov (především § 56) máme nárok na vymáhání částky přes inkasní společnost LogiCall. Cena je stanovena ve výši 662 EUR, což je dvojnásobek obvyklé odměny.

V první fázi se snažíme o 2 cesty k řešení vymáhání zcizených fotografií:

1. uhradíte naší společnosti vymáhanou částku, tedy 662 EUR, my z této částky dolicencujeme zcizený snímek a 331 EUR necháme jako tzv. předplatné, které budete moci využít na nákup dalších fotografií.

NEBO

2. uhradíte 331 EUR a my pouze dolicencujeme snímek, tak jak byl zjištěn na Vašem webu.

Odstranění fotografie není dostatečná náhrada.

Věřím, že jsou námi navržená smírná řešení pro Vás přijatelná a v případě jakýchkoliv dotazů, či upřesnění mě neváhejte kontaktovat. Pokud se smírným řešením nesouhlasíte nebo mi nedáte zpětnou vazbu do 14 dnů od doručení tohoto emailu, ozve se Vám kvůli tomuto případu firma Logicall, která má od společnosti Profimedia.CZ, a.s. plnou moc jednat a bude po Vás požadovat dle autorského zákona výhradně dvojnásobek ceny obvyklé, tedy 662 EUR a vyřešení případu již bude zcela v její kompetenci."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Whisky: Nerozumiem tomu, akým hlúpostiam dokážeme uveriť

Spevák Slobodnej Európy precestoval svet. Cez to hodnotí aj Slovensko.

DOMOV

Pri Badíne sa zrazil autobus s nákladiakom, neprežili dvaja ľudia

Na mieste zasahovalo takmer 20 hasičov.


Už ste čítali?