7 úderov tradičnej rodine od Českej televízie

Autor: Veronika Pizano | 10.3.2014 o 12:45 | (upravené 11.3.2014 o 16:23) Karma článku: 16,01 | Prečítané:  23919x

Česká televízia vysiela už druhú sériu dokumentárneho seriálu Štyri v tom. V každej sérii predstavila štyri matky od tehotenstva, cez pôrod až po prvé mesiace s dieťaťom. Dokumentovala ich život so všetkými starosťami i radosťami. Ak by podobný seriál vysielala slovenská verejnoprávna televízia, ochrancovia tradičnej rodiny by museli minimálne spisovať petície.

Hrdinky druhej série Štyri v tomHrdinky druhej série Štyri v tomwww.facebook.com/CtyriVTom

V prvej sérii tradičnú rodinu predstavovala len farmárka Miky. Manžel, dve dcéry a prvý syn na ceste. Prvý úder v podobe tradičnej rodiny dáva manažérka Viera, ktorá nežije v manželstve, ale má "len" partnera, navyše už pár týždňov po pôrode sa vracia do práce a dieťa čiastočne zveruje opatrovateľke. Druhý úder zasadzuje rozvojová pracovníčka Petra, ktorá otehotnela počas pobytu v Etiópii. Jej moslimský priateľ sa za ňou presťahoval do ČR. Nakoľko byrokracia na získanie pracovného povolenia je zdĺhavá a predsudky voči cudzincom tiež nemalé, on preberá starostlivosť o dieťa, kým sa Petra oháňa, aby zabezpečila finančný príjem. O manželstve, ktoré by im byrokraciu možno trochu uľahčilo, však neuvažujú. Tretí úder tradičnej rodine zasadzuje Lucia, ktorá splodila svoje dieťa na prvom rande s mužom, ktorý o ňu alebo o dieťa následne už neprejaví záujem. Lucia sa následne borí s finančnými problémami. Jej rodinu tvoria jej brat, jej otec, ktorý sa o ňu od malička príliš nezaujímal, a inak tomu nie je ani teraz, a nevidiaca prababka z otcovej strany. Luciina mama, na ktorú bola zjavne silno naviazaná, už nežije.

V druhej sérii žijú síce tri hrdinky v manželstve, ale od tej klasickej predstavy tradičnej rodiny sú tiež dosť vzdialené. Úder tradičnej rodine číslo 4 dáva Kamila. Je televízna producentka, práca ju baví, a tak pomerne skoro po pôrode nastupuje na materskú jej manžel a ona sa vracia do biznisu. Druhá hrdinka Bára má len osemnásť rokov a je ešte len v predposlednom ročníku gymnázia. S priateľom sa brať pred pôrodom nechceli, nakoniec urobili svadbu narýchlo, viac-menej kvôli rečiam rodiny. Manželstvo teenagerov, a navyše manželstvo kvôli rečiam, je z môjho pohľadu piaty úder. Šiesty úder tradičnej predstave rodiny zasadzuje Veronika. Z prechádzajúceho vzťahu má dvojročnú Amálku, ktorá trpí nevyliečiteľnou chorobou a je úplne nehybná. Amálkin otec o dieťa záujem nejaví. Veronika však našla Martina, s ktorým teraz čakajú syna. Aj Martin má dieťa z predchádzajúceho manželstva, ktoré k nim chodí na víkendy. Býva s nimi však aj Martinov 15-ročný brat, pretože Martinova mama má ťažkú chorobu a syna nezvládala. Posledný úder zasadzuje lesbička Kristýna, ktorá nemá partnerku a svoje tehotenstvo, pôrod i výchovu zvláda úplne sama.

Aj keď sú to príbehy českých žien, situácia a podmienky na Slovensku sú pre tehotné ženy podobné alebo horšie. Súčasné snahy o striktné slovné a najnovšie aj právne definovanie tých najdôležitejších ľudských vzťahov a zväzkov stavia do zjavnej nevýhody tých, ktorí z vlastného rozhodnutia alebo kvôli okolnostiam do danej definície nespadajú.

Želám si, aby sme tradičné a netradičné rodiny vnímali len na základe jedného kritéria - šťastia ich členov. Pre mňa je tradičná rodina tá, v ktorej sú všetci jej členovia šťastní. Netradičná rodina je tá, kde je čo i len jeden jej člen nešťastný.

A na základe týchto príbehov ale aj príbehov, ktoré by ste našli vo svojom okolí, zistíte, že tradičná rodina potrebuje od štátu a spoločnosti len čo najlepšie podmienky a čo najmenej prekážok. Ochranu a pomoc potrebujú hlavne členovia netradičných rodín.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?